CBBR HISTORY

A long time ago…

1/8/2010 – 1st Comp gathering in Huzza carpark

Back in 2010, after watching the number of kids surfing around the Gracetown area swell, local Rhys Jones enlisted the help of fellow surfing fathers Lucas Englert, Christo Edwards, Peter Stanlake and Dave McCashney to brainstorm the idea of a Junior Surf Board Riders Club.

And so it began…..

Straight away, the emphasis for the club was “Good Family Fun”

The Club held its first ever competition way back on 1st August 2010, focussing on participation, encouragement and family involvement. Final results from our 1st Comp were;

U14’s
1
st Kashmir Jones
2
nd Brooke Yateman
3
rd Bailee Hastie
4
th Tasman Stanlake

U9’s Best Performer – Eddie Rodda
Best Wave – Liam Burkhardt

1st Comp Prize Giveaway – President Rhys Jones hands out the prizes to stoked groms! 1/8/2010

Kids enjoy some Tarp Surfing after Presentations at 1st Club Comp 1/8/2010

Overall Results from 2010

U14’s
1
st Kashmir Jones
2
nd Brooke Yateman
3
rd Blake McKinley
4
th Tasman Stanlake

2011

In 2011, the club initiated its first club calendar for the year, and was able to put together 2 divisions, which would stand for the following 3years, being U13’s and U11’s.

The Club started to broaden its membership base, with kids coming in from Margaret River, Cowaramup and Prevelly.

Kids Gather on the Jones veranda for club shot 26th Jan 2011

Final Results were;

U 13’s
1
st Place Kashmir Jones
2
nd Blake McKinley

st Club meet on Australia Day 2th Jan 2011 at Gallows

2012

The club held its 1st ever Membership drive, bringing in future champions of the club, and managed to hold 6 competitions over the year, to cater for it’s ever expanding members with Perpetual Trophies for both divisions, rewarded Most Improved for both Divisions, and gave Perpetual Trophies for Best Clubman, and Club Hellman.

Final results were;

U 14’s
1
st Kashmir Jones
2
nd Ben Gradisen
3
rd Blake McKinley
4
th  Cyrus Cox

U 14’s Most Improved Cyrus Cox

U11’s
1
st Jed Gradisen
2
nd Finn Cox
3
rd Jahnu Packer
4
th Cooper Alexander

U11’s Most Improved George Simpson

Best Clubman – Kashmir Jones

Club Hellman – Avion Packer

2013

The Club continued to grow, and moved the division age groups to cater for the aging kids; U14’s became U15’s, and U11’s became U13’s, with new champions being crowned in both divisions. The Club also introduced for the 1st time, a Novice division where parents were able to assist the young kids onto waves

Final Results;

U15’s
1
st Cyrus Cox
2
nd Ben Spence
3
rd Kashmir Jones
4
th Ben Gradisen

Most Improved Cyrus Cox

U13’s
1
st Seth Van Haeften
2
nd Finn Cox
3
rd Ry Dempsey
4
th George Simpson

Most Improved Jahnu Packer

Novices
1
st Raa packer
2
nd Jamie Jones
3
rd Jordie Edwards
4
th Lucinda Burke

Best Clubman – Sol Edwards

Club Hellman – Cooper Alexander

2014

2014 saw a change in Presidency with Lucas Englert taking over from inaugural President, Rhys Jones so see in a new era.

The club saw the return of the family fun day / membership drive, which drew new families in from the Dunsborough and Yallingup regions.

The Club again changed its divisions, to align with Surfing WA, now offering Novice, U12’s, U14’s and U16’s to its many members. New, amazing perpetual trophies were made up by Andrew Hancock and the club received many donations from generous surf shops and companies to hold it’s biggest ever Xmas Party.

Final Results;

Novice
1
st Raa Packer
2
nd Josh Redman
3
rd Avion Packer
4
th Jess Pancia

U12’s
1
st  Jed Gradisen
2
nd Ry Dempsey
3
rd Jahnu Packer
4
th George Simpson

Most Improved – Sol Pogue-Englert

U14’s
1
st Ben Gradisen
2
nd Seth Van Haeften
3
rd Finn Cox
4
th Jaikie Hastie

Most Improved – Henry Dobson

U16’s
1
st Cy Cox
2
nd Jolan Bonelli
3
rd Ben Spence
4
th Blake McKinley

Most Improved – Jolan Bonelli

Best Clubman – Deegan Hewson

Club Hellman – Cohen McCashney

X